كد مطلب: 1273

1 اسفند 1391 ساعت 14:59

حرکت به سوی کلود یعنی محو Shelfware

Shelfwaring معناهای متفاوتی دارد اما شاید ندانید می‌تواند مصداق نرم‌افزاری باشد که پس از ایجاد، هرگز از آن استفاده نخواهد شد.

به گزارش ایتنا از خبرآنلاین، یکی از نتایج حرکت به سوی کلود (رایانش ابری)، نابودی shelfwaring است که در راستای کاهش هزینه ها و قدرت عمل سازمانی با بیس آی.تی قبل مشاهده است.


Shelfwaring یک معنای معمولی دارد که همانا قرار دادن دیسک یا نرم‌افزار در قفسه است.
این معنا در دنیای کامپیوتر و آی تی بکار گرفته نمی‌شود.


در عوض معنای دیگری وجود دارد که شاید زیاد به آن برنخورده باشید، اما مصادیق ایرانی آن را زیاد دیده باشید.
اجازه دهید تا مصادیق این واژه گفته شود تا درک آن راحت‌تر صورت پذیرید.
· نرم‌افزاری که پس از ایجاد، در قفسه رفته و هرگز از آن استفاده نشود.
· نرم‌افزاری که کلا با هدف گذاشتن در قفسه ساخته می شود (با غرض و عمدا)
· نرم‌افزاری که بابت آن پول کلانی داده شده ولی هرگز از آن استفاده نمی شود.

با توجه به موارد گفته شده حالا بهتر می‌توان مفهوم shelfware را دریافت.
فردی در سازمانی بر اساس علاقه شخصی و تشخیص فردی نرم‌افزاری را می خرد و بعد می‌فهمد که برنامه در سازمان محل کارش کارآیی ندارد و یک راست آن را در قفسه دیسک‌ها قرار می‌دهد.

این مورد در سازمان‌های دولتی و حکومتی شکل پالیسی به خود می گیرد؛ یعنی فردی در آژانس حکومتی با توجه به سیاست گذاری جدید دستور خرید نرم‌افزاری را می دهد و ناگهان با تغییر پالیسی یا مدیریت، نوع نرم افزار نیز تغییر می کند.

Shelfware در ادارات دولتی و حکومتی که منبع مالی آن از جیب شخصی نیست، به وفور دیده می‌شود و شرکت‌های شخصی کمتر با این موضوع درگیر هستند مگر اینکه اسیر مشاور نرم افزاری و یا تبانی‌های مدیریت آی تی با سازندگان نرم‌افزاری شوند.

اما راه درمان shelfwaring چیست؟
یکی از درمان‌های موجود به عقیده کارشناسان کلود کامپیوتینگ است.
کلود کامپیوتینگ استفاده از منابع نرم‌افزاری و سخت افزاری مستقر در مکانی بیرون از سازمان است که به صورت اجاره ای در اختیار مشتری قرار داده شده و در عوض آن، هزینه ای بابت استفاده از برنامه یا سخت افزار و ... گرفته می شود.

کاربر به صورت از راه دور به نرم افزار وصل شده و کارها را پس از انجام روی هارد کلود (بیرون از سازمان و جایی که اجاره کرده) ذخیره می کند و بعدا از هر جای دیگر می تواند به آن دسترسی پیدا کند.

کلود برای سازمان‌های بزرگ که نمی‌خواهند یک نرم افزار را برای یک کارمند (از بین ۱۰۰ هزار کارمند) اختصاص دهند، ایده آل است؛ ضمن اینکه هزینه ای بابت خرید نرم افزار نمی دهند.

Software as a service یا SaaS‌ بعنوان یکی از پلتفورم های اصلی در محیط کلود ارزیابی می شود که می‌توان سیاستگذاری درباره امور نرم افزاری را تحت آن جلو برد.

چاره‌جویی‌های نرم افزاری مانند: CRM / MIS / ERP/ HRM / CM که خرید و نصب آنها برای سازمان‌ها پر هزینه است را می توان تحت SaaS برای کسب و کار خود در سازمان استفاده کرد.

به هرحال با ورود به دنیای کلود می‌توان عملا جلوی هزینه‌های shelfwaring را گرفته و ضمن استفاده بهینه از نرم‌افزارهای به اشتراک گذاشته شده، ارتقای سازمانی در محیط های آی.تی را پیش برد.

منبع:  ایتنا

برچسب ها: 
Shelfware
حرکت به سوی کلود - رایانش ابری